Panasonic ELL-6RH220M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Current Rating | 700mA |
| DC Current | 700mA |
| DC Resistance (DCR) | 220mR |
| Depth | 6.5mm |
| Height | 2.8mm |
| Height - Seated (Max) | 0.11inch |
| Inductance | 22uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.9mm |
| Max DC Current | 700mA |
| Military Standard | Not |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 700mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | H |
| Series Resistance | 220mR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 6mm |