Panasonic ELL-6SH6R8M technical specifications.
| Body Diameter | 6mm |
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current | 1.1A |
| Current Rating | 1.5A |
| DC Current | 1.5A |
| DC Resistance (DCR) | 52mR |
| Depth | 6.5mm |
| Height | 3.3mm |
| Inductance | 6.8uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 6mm |
| Max DC Current | 1.5A |
| Military Standard | Not |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 1.5A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | H |
| Series Resistance | 52mR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 6mm |