Panasonic ERA-8AEB2150V technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Package/Case | 1206 |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Automotive AEC-Q200 |
| Height | 0.028inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.126inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 215R |
| Resistance Tolerance | 0.1% |
| Resistor Type | Thin Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ERA-8A |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 0.1% |
| Voltage Rating | 300V |
| DC Rated Voltage | 150V |
| Width | 1.6mm |