The ERJ-1TNF17R4U is a 400V surface mount chip resistor from Panasonic with a resistance of 17.4 ohms and a tolerance of 1%. It has a maximum power dissipation of 1W and operates over a temperature range of -55°C to 155°C. The resistor is packaged in a 2512 case and is lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic ERJ-1TNF17R4U technical specifications.
| Package/Case | 2512 |
| Contact Plating | Tin |
| Height | 0.028inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.252inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 17.4R |
| Series | ERJ |
| Tolerance | 1% |
| DC Rated Voltage | 400V |
| Width | 0.126inch |