Panasonic ERJ-6RSJR12V technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Automotive AEC-Q200 |
| Height | 0.028inch |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 125mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 120mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ERJ |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Width | 1.2mm |