The ERJ-A1AJ911U is a 200V surface mount chip resistor with a 5% tolerance and a maximum power dissipation of 1.33W. It has a resistance of 910 ohms and is packaged in a 2512 case with a tin contact plating. The resistor is lead-free and RoHS compliant, with a maximum operating temperature of 155°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic ERJ-A1AJ911U technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 2512 |
| Case Code (Metric) | 6432 |
| Package/Case | 2512 |
| Contact Plating | Tin |
| Height | 0.026inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.126inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.33W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 910R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ERJ |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |
| Width | 6.4mm |