Panasonic ERJ-S02F9100X technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 1A |
| Features | Anti-Sulfur |
| Height | 0.016inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.039inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 910R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ERJ |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.5mm |