Panasonic ERJ-S06F2201V technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 2A |
| Features | Automotive AEC-Q200, Anti-Sulfur |
| Height | 0.45mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 125mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Resistance | 2.2kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ERJ |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 75V |
| DC Rated Voltage | 200V |
| Width | 1.2mm |