The ERJ8GEYJ10RV is a 10k ohm thick film chip resistor with a 5% tolerance, suitable for surface mount applications. It has a maximum operating temperature of 155 degrees Celsius and a maximum voltage rating of 200 volts. The resistor is available in a 1206 package type and has a rectangular shape with a maximum terminal width of 1.65mm. It is not a current sensing or fail safe fusible resistor, and does not have anti-surge or anti-sulfurated properties.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic ERJ8GEYJ10RV technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Case Size | 1206 |
| Package Type | SMD |
| Package/Case | 1206 |
| Product Length (mm) | 3.2 |
| Product Depth (mm) | 1.6 |
| Product Height (mm) | 0.6 |
| Product Weight (g) | 0.01 |
| Maximum Terminal Width (mm) | 1.65 |
| Number of Terminals | 2 |
| Resistance Value | 10Ohm |
| Tolerance | 5% |
| Negative Resistance Tolerance | -5% |
| Positive Resistance Tolerance | 5% |
| Technology | Thick Film |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Current Sensing | No |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Anti-Surge | No |
| Package Shape | Rectangular |
| Max Voltage Rating | 200V |