The ERTJ0ES104FA is a surface mount NTC thermistor with a 2-terminal configuration and a resistance of 100kOhm at 25C. It has a sensitivity index range of 4300 to 4550 and a percentage of resistance tolerance range of ±2% at 25C. The device is rated for operation between -40C and 125C and is available in a 0402 package case. It is suitable for use in a variety of applications requiring temperature sensing and measurement.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic ERTJ0ES104FA technical specifications.
| Type | NTC |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Number of Terminals | 2 |
| Resistance Range @ 25C | 25000 to 120000Ohm |
| Package/Case | 0402 |
| Sensitivity Index Range | 4300 to 4550K |
| Percentage of Resistance Tolerance Range @ 25C | < ±2% |
| Resistance @ 25C | 100000Ohm |
| Percentage of Resistance Tolerance @ 25C | ±1% |