Panasonic ERZ-VF2M470 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Clamping Current | 2.5A |
| Clamping Voltage | 93V |
| Depth | 6mm |
| Energy | 1.8J |
| Height | 3.2mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead/Base Style | J-Lead |
| Length | 8mm |
| Material | Zinc |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Surge Current | 125A |
| Max Varistor Voltage | 52V |
| Min Varistor Voltage | 42V |
| Max Voltage Rating (AC) | 30V |
| Max Voltage Rating (DC) | 38V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ZNR® |
| Termination | SMD/SMT |
| Varistor Voltage | 47V |
| Voltage Rating (AC) | 30V |
| DC Rated Voltage | 38V |
| Width | 6mm |