The ETQP4M4R7KFM is a general purpose inductor from Panasonic with a nominal inductance of 4.7uH and a maximum rated current of 8.8A. It is a dual-ended inductor with a tolerance of 20% and a DC resistance of 0.01848 ohms. The inductor is shielded and designed for power inductor applications. It is available in a surface mount package with dimensions of 7.4mm in length, 7mm in width, and 4.8mm in height. The inductor operates within a temperature range of -40°C to 150°C.