The FX-101-CC2 is a STANDARD amplifier from Panasonic with a maximum operating temperature of 55°C and a minimum operating temperature of -10°C. It has a power consumption of 720mW and operates on a supply voltage of 24V with a current of 30mA. The amplifier has an output current of 100mA and is of type NPN - Open Collector, NPN. It is packaged in a box and has a DIN rail mount.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic FX-101-CC2 technical specifications.
| Amplifier Type | STANDARD |
| Depth | 9mm |
| Length | 66.2mm |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | DIN Rail |
| Operating Supply Current | 30mA |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Output Current | 100mA |
| Output Type | NPN - Open Collector, NPN |
| Packaging | Box |
| Power Consumption | 720mW |
| Termination | Cable |
| Width | 30mm |