The HA1E-AC12V is a general purpose relay with a non-latching coil type and a maximum operating temperature of 50°C. It has a contact current rating of 3A and a maximum voltage rating of 250V AC. The relay is designed for through hole mounting and has a operate time of 6ms. It is not RoHS compliant and is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic HA1E-AC12V technical specifications.
| Coil Current | 75mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 12V |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |