This Panasonic HA1E-DC12V relay is a general purpose, non-latching, 3A SPDT electromechanical relay with a coil voltage of 12V DC. It features a through hole mount and is lead free. The relay is packaged in bulk and has a termination of PC Pin.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic HA1E-DC12V technical specifications.
| Coil Current | 30mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 3A |