Panasonic HC1E-HP-AC12V technical specifications.
| Coil Current | 100mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 12V |
| Contact Current Rating | 5A |
| Contact Material | Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |