Panasonic HC2-H-AC12V technical specifications.
| Coil Current | 100mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 12V |
| Contact Current Rating | 7A |
| Contact Material | Silver, Tin, Gold |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 7A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |