Panasonic HE2AN-DC12V technical specifications.
| Coil Current | 160mA |
| Coil Resistance | 75R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 25A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Height | 35mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 25A |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 277V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Chassis Mount, Plug-In |
| Mounting Style | SOCKET |
| Operate Time | 30ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 1.92W |
| Ratings | IP40 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 10ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HE |
| Switching Current | 25A |
| Termination | Quick Connect |
| Test Voltage | 10kV |
| Throw Configuration | DPST |
| Weight | 90g |
| Width | 33mm |