Panasonic HE2AN-Q-DC12V technical specifications.
| Coil Current | 160mA |
| Coil Resistance | 75R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 25A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Depth | 33mm |
| Height | 35mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 60mm |
| Max Current Rating | 25A |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 277V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Chassis Mount, Flanges |
| Operate Time | 30ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 1.92W |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 10ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HE |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | DPST |
| Voltage Rating (AC) | 277V |
| DC Rated Voltage | 30V |
| Weight | 90g |
| Width | 33mm |