This Panasonic HE2AN-S-AC48V relay is a general purpose electromechanical relay with a DPST throw configuration, rated for 277V AC and 30V DC maximum voltage, and 25A maximum current. It has a non-latching coil with a resistance of 1.2kR and a current rating of 39mA at 48V AC. The relay is suitable for chassis mount applications and has an operating temperature range of -50°C to 55°C. It is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic HE2AN-S-AC48V technical specifications.
| Coil Current | 39mA |
| Coil Resistance | 1.2kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 48V |
| Contact Current Rating | 25A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 25A |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 277V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |