The HL1-HP-AC12V relay from Panasonic is a general purpose relay with a contact current rating of 15A and a maximum voltage rating of 250V AC. It has a non-latching coil type and operates at a maximum temperature of 70°C. The relay is RoHS compliant and has a silver contact material. It is available in a through hole package quantity of 20 in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic HL1-HP-AC12V technical specifications.
| Coil Current | 100mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 12V |
| Contact Current Rating | 15A |
| Contact Material | Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 15A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |