Panasonic HL2-H-DC48V technical specifications.
| Coil Current | 18.5mA |
| Coil Power | 900mW |
| Coil Resistance | 2.6kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 48V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |