Panasonic HL2-HP-DC24V-F technical specifications.
| Coil Current | 37mA |
| Coil Power | 900mW |
| Coil Resistance | 650R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Depth | 20.8mm |
| Height | 35.4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 27.2mm |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 25ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 900mW |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 25ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HL |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| Weight | 35g |
| Width | 20.8mm |