The HL2-L-AC12V is a power relay with a maximum current rating of 10A and a maximum voltage rating of 250V AC. It has a throw configuration of DPDT and can operate within a temperature range of -50°C to 70°C. The relay is designed for socket mount applications and has a coil voltage of 12V AC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic HL2-L-AC12V technical specifications.
| Coil Current | 100mA |
| Coil Voltage (AC) | 12V |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |