The HL2-L-DC24V is a general purpose relay with a non-latching coil type and a silver contact material. It has a maximum current rating of 10A and a maximum voltage rating of 30V DC or 250V AC. The relay operates within a temperature range of -50°C to 70°C and has a release time of 5ms. It is lead free and RoHS compliant, packaged in bulk with 20 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic HL2-L-DC24V technical specifications.
| Coil Current | 37mA |
| Coil Resistance | 650R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |