Panasonic HL2-L-DC24V-F technical specifications.
| Coil Current | 37mA |
| Coil Resistance | 650R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125V |
| Mount | Socket |
| Mounting Style | SOCKET |
| Operate Time | 25ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 900mW |