Panasonic HP3-AC12V technical specifications.
| Coil Current | 260mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 12V |
| Contact Material | Silver |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |