The Panasonic JA1B-TMP-AC115V-P is a general purpose relay with a maximum current rating of 15A and a maximum voltage rating of 250V AC. It features a non-latching coil with a current rating of 12mA and a voltage rating of 115V AC. The relay has a contact material of silver and a throw configuration of SPST. It is designed for through hole mounting and has an operating temperature range of -10°C to 50°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic JA1B-TMP-AC115V-P technical specifications.
| Coil Current | 12mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 115V |
| Contact Current Rating | 25A |
| Contact Material | Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 15A |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |