Panasonic JQ1AP-B-12V-F technical specifications.
| Coil Current | 16.7mA |
| Coil Power | 200mW |
| Coil Resistance | 720R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Depth | 10mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 20mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 110V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 20ms |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 200mW |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 10ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | JQ |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 250V |