The Panasonic JQ1P-B-12V is a general purpose relay with a non-latching coil type and a contact current rating of 10A. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The relay is rated for a maximum voltage rating of 110V DC and 250V AC. It has a through hole mount and a PC pin termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic JQ1P-B-12V technical specifications.
| Coil Current | 33.3mA |
| Coil Power | 400mW |
| Coil Resistance | 360R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 110V |