The Panasonic JS1-12V-TV is a general purpose relay with a non-latching coil type, rated for 30mA of coil current and 360mW of coil power. It features a silver contact material and a maximum operating temperature of 70°C. The relay has a maximum voltage rating of 250V AC and 100V DC, with a contact current rating of 10A. It is available in a through hole package quantity of 100, packaged in bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic JS1-12V-TV technical specifications.
| Coil Current | 30mA |
| Coil Power | 360mW |
| Coil Resistance | 400R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 100V |