Panasonic JS1-24V-TV technical specifications.
| Coil Current | 15mA |
| Coil Power | 360mW |
| Coil Resistance | 1.6kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 100V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 360mW |