Panasonic JS1A-12V-F technical specifications.
| Coil Current | 30mA |
| Coil Power | 360mW |
| Coil Resistance | 400R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Depth | 16mm |
| Height | 16mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 22mm |
| Life (Hours) | 50000Hour |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 100V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 360mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 10ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | JS |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Weight | 12g |
| Width | 22mm |