The Panasonic JS1A-B-18V-F is a SPST electromechanical relay with a coil voltage of 18V and a maximum operating current of 20mA. It features a through-hole package and is rated for a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The relay has a maximum voltage rating of 100V DC and 250V AC, and is available in bulk packaging with 100 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic JS1A-B-18V-F technical specifications.
| Coil Current | 20mA |
| Coil Resistance | 900R |
| Coil Voltage (DC) | 18V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 100V |