The JS1AF-B-12V is a 12V 10A SPST general purpose relay from Panasonic. It features a non-latching coil with a current rating of 30mA and a power rating of 360mW. The relay has a silver and cadmium contact material and is lead free. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and has a maximum voltage rating of 100V DC. The JS1AF-B-12V is available in bulk packaging with 100 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic JS1AF-B-12V technical specifications.
| Coil Current | 30mA |
| Coil Power | 360mW |
| Coil Resistance | 400R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 100V |