The Panasonic JV1AF-48V is a general purpose relay with a non-latching coil type and a maximum operating temperature of 70°C. It has a contact current rating of 10A and a coil voltage of 48V. The relay is designed for through hole mounting and has a silver contact material. It is lead free and available in bulk packaging with a package quantity of 100. The relay operates in 10ms and releases in 4ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic JV1AF-48V technical specifications.
| Coil Current | 4.2mA |
| Coil Power | 200mW |
| Coil Resistance | 11.52kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 48V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |