The Panasonic JV1AS-18V is a general purpose relay with a non-latching coil type and a maximum operating temperature of 70°C. It has a contact current rating of 10A and a contact material of silver. The relay is available in a through hole package and is lead free. The operating temperature range is from -40°C to 70°C, with an operate time of 10ms and a release time of 4ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic JV1AS-18V technical specifications.
| Coil Current | 5.6mA |
| Coil Power | 100mW |
| Coil Resistance | 3.24kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 18V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |