The Panasonic JW1AFSN-B-DC18V is a SPDT/SPST electromechanical relay with a maximum current rating of 10A and a maximum voltage rating of 30V DC. It has a coil voltage of 18V DC and a coil resistance of 611 ohms. The relay has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is lead free and suitable for through hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic JW1AFSN-B-DC18V technical specifications.
| Coil Current | 29mA |
| Coil Resistance | 611R |
| Coil Voltage (DC) | 18V |
| Contact Material | Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |