This Panasonic JW1AFSN-B-DC24V relay is a general-purpose, non-latching electromechanical relay with a maximum current rating of 10A and a maximum voltage rating of 30V DC. It has a coil voltage of 24V DC and a coil resistance of 1.1kΩ. The relay has a silver contact material and is lead-free. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and has a maximum operating time of 15ms and a release time of 5ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic JW1AFSN-B-DC24V technical specifications.
| Coil Current | 22mA |
| Coil Power | 530mW |
| Coil Resistance | 1.1kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |