Panasonic JW1FSN-DC18V technical specifications.
| Coil Current | 29mA |
| Coil Resistance | 611R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 18V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver, Tin |
| Depth | 12.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 28.6mm |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 15ms |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 530mW |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | JW |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |