Panasonic JW2SN-B-DC12V technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 44mA |
| Coil Resistance | 270R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 5A |
| Contact Material | Silver, Tin |
| Depth | 12.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 28.6mm |
| Max Current Rating | 5A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 15ms |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Case |
| Power Consumption | 530mW |
| Radiation Hardening | No |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | JW |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 30V |