The MA3J74200L is a general purpose rectifier diode with a maximum reverse voltage of 30V and a current rating of 20mA. It features a capacitance of 1.5pF and a reverse recovery time of 1ns. The diode is packaged in a SC surface mount package and is lead free. It is suitable for use in a variety of applications, including power supplies and motor control circuits.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic MA3J74200L technical specifications.
| Average Rectified Current | 30mA |
| Capacitance | 1.5pF |
| Package/Case | SC |
| Current Rating | 20mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reverse Recovery Time | 1ns |
| DC Rated Voltage | 30V |