The MAZE062D0L is a single Zener diode from Panasonic with a minimum breakdown voltage of 5.9V and a reverse standoff voltage of 5.5V. It is designed for surface mount applications and has a package case type of SC. The diode is lead free and available in cut tape packaging. It has a DC rated voltage of 6.2V and a height of 1.25mm, length of 2mm, and width of 900um.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic MAZE062D0L technical specifications.
| Package/Case | SC |
| Diode Type | ZENER |
| Height | 1.25mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Min Breakdown Voltage | 5.9V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Unidirectional Channels | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 5.5V |
| DC Rated Voltage | 6.2V |