Panasonic NC2D-JP-DC24V technical specifications.
| Coil Current | 15mA |
| Coil Resistance | 1.6kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 5A |
| Contact Material | Silver, Gold |
| Depth | 25.4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 25.4mm |
| Max Current Rating | 5A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 20ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Case |
| Power Consumption | 360mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 10ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | NC |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 30V |