Panasonic S2EB-L2-24V technical specifications.
| Approvals | UL, CSA |
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 8.4mA |
| Coil Power | 202mW |
| Coil Resistance | 2.85kR |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 4A |
| Contact Material | Silver, Cadmium, Gold |
| Current Rating | 4A |
| Depth | 12mm |
| Height | 10mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 28mm |
| Life (Hours) | 100000000Hour |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 48V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Contacts | 4 |
| Operate Time | 15ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Case |
| Power Consumption | 202mW |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 15ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | S |
| Switching Current | 4A |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | 4PST, DPST |
| Voltage Rating (AC) | 250V |