Panasonic S2EB-L2-48V technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 7.4mA |
| Coil Power | 355mW |
| Coil Resistance | 6.5kR |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Coil Voltage (DC) | 48V |
| Contact Current Rating | 4A |
| Contact Material | Silver, Cadmium, Gold |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 48V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 15ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 355mW |