Panasonic SF3-DC12V technical specifications.
| Coil Current | 41.7mA |
| Coil Power | 500mW |
| Coil Resistance | 288R |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 6A |
| Contact Material | Tin, Gold, Silver |
| Max Current Rating | 6A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 24V |