Panasonic SFN4D-DC24V technical specifications.
| Approvals | cULus, TUV |
| Coil Current | 16.7mA |
| Coil Power | 400mW |
| Coil Resistance | 1.47kR |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 8A |
| Contact Material | Tin, Gold, Silver |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 6A |
| Depth | 33mm |
| Height | 14.5mm |
| Length | 53.3mm |
| Max Current Rating | 8A |
| Max Operating Temperature | 92°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 500V |
| Max Voltage Rating (DC) | 500V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Poles | 6 |
| Operate Time | 23ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 2.5mm |
| Power Consumption | 390mW |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Release Time | 6ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SFN4D |
| Switching Current | 6A |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | 6PST, 4PST, DPST |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| Weight | 42g |
| Width | 33mm |