Panasonic SFS5-DC24V technical specifications.
| Approvals | cULus, TUV |
| Coil Current | 20.8mA |
| Coil Power | 500mW |
| Coil Resistance | 1.152kR |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 6A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Current Rating | 6A |
| Depth | 13mm |
| Height | 24mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 50mm |
| Life (Hours) | 500000Hour |
| Max Current Rating | 6A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Poles | 6 |
| Operate Time | 20ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 500mW |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Release Time | 20ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SFS |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | 6PST, SPST, 5PST |
| Voltage Rating (AC) | 380V |
| Width | 13mm |