Panasonic SFS5-DC48V technical specifications.
| Coil Current | 10.4mA |
| Coil Power | 500mW |
| Coil Resistance | 4.6kR |
| Coil Voltage (DC) | 48V |
| Contact Current Rating | 6A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Max Current Rating | 6A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |